Sınava Hazırlık

ÜNİVERSİTE HAZIRLIK SÜRECİNİN PLANLANMASI

Üniversite sınavına hazırlanma süreci ,genellikle okulla birlikte devam eden yoğun bir ders çalışma programını takip etmeyi , bir yandan ileride yaşamın önemli bir parçası olacak mesleği net olarak belirleyebilmeyi ve bunları yaparkende psikolojik denge halini koruyabilmeyi kapsar.

HEDEF BELİRLEME

Hedefini belirleyen bireyler, planlamasını yaparak hedefine uygun olacak şekilde çalıştığı takdirde başarılı olabilirler. Verdiğiniz kararlar hedefinizi belirlediğiniz de sizi heyecanlandırmalı, aklınıza geldikçe sizi harekete geçirmeli ve nihayetinde istenilen sonuca ulaştırmalıdır. Akademik olarak kendinizi tanımanız, hedef belirleme anlamında size yardımcı olacaktır. Bu sebeple mesleki rehberlik konusunda danışman ve ya rehber öğretmenleri tarafından yönlendirilmeniz hedefinize karar vermek için en doğru yöntem olacaktır. Karar verme konusunda yardım alsanız dahi seçimleriniz ve hedefleriniz her zaman sadece bireysel kararlarınız doğrultusunda ulaşabileceğiniz bir varış noktası olmalıdır.

Öncelikle kendi özelliklerimize ve yeteneklerimize uygun hedefler belirleyerek işe başlanmalı. Hedef denildiğinde genel olarak çok yüksek ve ulaşılması zor olan şeyler anlaşılır. Size uygun ve sizin için en doğru olanı bulmaya çalışmalısınız. Geleceğinizle ilgili önünüzde koyduğunuz hedeflerin yanı sıra günlük , aylık çalışma hedefleri belirleyerek kısa vadede kendinizi çalışmaya odaklamış olursunuz.

DERS ÇALIŞMA PROGRAMI HAZIRLAMA

Planlı çalışmanın doğruluğu ve gerekliliği tartışmasız bir gerçektir. Bir plan dahilinde çalışır ve bunun sürekliliğini sağlarsanız başarılı olma yolunda ciddi bir mesafe katetmiş olursunuz. Rehber öğretmenlerinizden alacağınız ders çalışma programları sizin dönem içerisinde yapılan deneme sınav sonuçlarındaki eksik konu analizlerinden oluşmaktadır. Haftalık alacağınız programlarınızda eksik konularınıza çalıştıkça deneme sınavlarında başarınızın arttığını görecek ve motivasyonunuzun yükseldiğini hissedeceksiniz . Zamanla program hazırlama konusunda destek almaya gerek duymayacak ve ders başarılarınız yükseldikçe hedefinize olan inancınız daha da artacaktır.

ZAMAN KULLANIMI

Sınava hazırlık sürecinde en önemli basamaklardan biride zamanı doğru ve etkili kullanmaktır. Zamanı doğru kullanmadığınızda ulaşmak istediğiniz hedefler sizden daha da uzaklaşacak ve inancınızı kaybedeceksiniz. O yüzden günlük planlarınızı yaparken % 60 ders çalışma, % 40 sosyal aktivite olarak bölmeniz gerekir. Sınav hazırlık grubu öğrencisi olduğunuzdan bu senenin akademik anlamda daha yoğun geçeceğini kabul ederek, zamanınızı ona uygun olacak şekilde planlamalısınız.

SINAV VE TEST TEKNİĞİ

Test çözme tekniklerinin kullanımı kişiden kişiye farklılık gösterir. Size uygun tekniğin ne olduğuna karar vermek sınav başarınızı arttırır. Yapılacak tüm çalışmalarınızda test tekniğine uygun bir hazırlık yapmalısınız. Test çözerken soru köküyle seçenekler arasında doğru ilişki kurmak için soru kökünün anlaşılması gerekir. Özellikle olumsuz soru köklerine dikkat edilmeli sorunun sizden ne istediğini kavramak için önce soruyu sonra soruyla ilgili metin yada çıkarım varsa onu, en son seçenekleri okumalısınız. Çok soru çözmek elbette önemlidir ancak asıl önemli olan doğru cevap sayısının fazla olmasıdır.